Government
About the Mayor
Search
Choose Type:
Message:
> More    
Mayor's Resume
The Mayor's Resume
Date: 2021-02-03      Source: General Office of Shantou Municipal Government

代市长.jpg

Mayor : Zeng Fengbao


Zeng Fengbao, male, born in August 1971, native of Ningdu, Jiangxi, Han nationality, started working in July 1993, joined the Communist Party of China in February 1992, postgraduate of the Party School of the Central Committee of CPC (majoring in economics from the Party School of the Central Committee of CPC), and Bachelor of Science.

After September 1989, he studied in Jiangxi Gannan Normal University, majoring in chemistry education; after July 1993, he was a teacher at Shaoguan No. 1 Middle School and served as deputy secretary of the Youth League Committee (seconded to work in the Shaoguan Education Commission Office from August 1996 to January 2002); after January 2002, he served as director of the Office of the Education Bureau of Shaoguan; after January 2003, he served as deputy mayor of Nanxiong City; after November 2006, he served as member of the Standing Committee of the Nanxiong Municipal Party Committee; after December 2006, he served as deputy investigator of the Propaganda and Education Division, Hong Kong Island Affairs Department, Liaison Office of the Central People’s Government in Hong Kong Special Administrative Region; after May 2009, he served as investigator of the Propaganda and Education Division, Hong Kong Island Affairs Department, Liaison Office of the Central People’s Government in Hong Kong Special Administrative Region; after March 2010, he served as deputy secretary of the Ruyuan Yao Autonomous County Party Committee (division level); after November 2011, he served as director of the Education Bureau of Shaoguan and deputy secretary of the Municipal Education Working Committee; after February 2012, he served as director of the Education Bureau of Shaoguan and secretary of the Municipal Education Working Committee; after September 2013, he served as deputy secretary of Nanxiong Municipal Party Committee; after October 2013, he served as deputy secretary of Nanxiong Municipal Party Committee, deputy mayor, and acting mayor; after January 2014, he served as deputy secretary of Nanxiong Municipal Party Committee and mayor; after November 2014, he served as secretary of Nanxiong Municipal Party Committee and mayor; after May 2015, he served as secretary of Nanxiong Municipal Party Committee; after June 2015, he served as secretary of Nanxiong Municipal Party Committee and director of the Standing Committee of Nanxiong Municipal People’s Congress (from September 2012 to July 2015, he studied as an in-service postgraduate majoring in economics from the Party School of the Central Committee of CPC; from May 2016 to July 2016, he studied in the seminar for County Party Secretary of the Party School of the Central Committee of CPC); after December 2016, he served as a member of the Standing Committee of Shaoguan Municipal Party Committee and secretary of Nanxiong Municipal Party Committee; after February 2017, he served as a member of the Standing Committee of Shaoguan Municipal Party Committee, secretary of Nanxiong Municipal Party Committee, director of the Administrative Committee of Furong New District, and secretary of the Party Leadership Group; after March 2017, he served as a member of the Standing Committee of Shaoguan Municipal Party Committee, director of the Administrative Committee of Furong New District, and secretary of the Party Leadership Group; after May 2017, he served as a member of the Standing Committee of the Provincial Commission for Discipline Inspection, a member of the Standing Committee of Shaoguan Municipal Party Committee, director of the Administrative Committee of Furong New District, and secretary of the Party Leadership Group; after June 2017, he served as a member of the Standing Committee of the Provincial Commission for Discipline Inspection, and secretary-general; after January 2021, he served as deputy secretary of the Shantou Municipal Party Committee, deputy mayor, acting mayor, and secretary of the Party Leadership Group of the Municipal Government, and in the same month, he was elected as mayor of Shantou City.

And a member of the 11th Municipal Party Committee.

Source: General Office of Shantou Municipal Government


市长简历

曾风保,男,19718月生,江西宁都人,汉族,19937月参加工作,19922月加入中国共产党,学历中央党校研究生(中央党校经济学专业),理学学士。

19899月后,在江西赣南师范学院化学教育专业学习;19937月后,韶关市第一中学教师,任校团委副书记(1996.082002.01借调韶关市教委办公室工作)20021月后,任韶关市教育局办公室主任;20031月后,任南雄市副市长;200611月后,任南雄市委常委;200612月后,任中央人民政府驻香港特别行政区联络办公室港岛工作部宣教处副调研员;20095月后,任中央人民政府驻香港特别行政区联络办公室港岛工作部宣教处调研员;20103月后,任乳源瑶族自治县委副书记(正处级)201111月后,任韶关市教育局局长、市委教育工委副书记;20122月后,任韶关市教育局局长、市委教育工委书记;20139月后,任南雄市委副书记;201310月后,任南雄市委副书记、副市长、代理市长;20141月后,任南雄市委副书记、市长;201411月后,任南雄市委书记、市长;20155月后,任南雄市委书记;20156月后,任南雄市委书记、市人大常委会主任(2012.092015.07在中央党校经济学专业在职研究生学习,2016.052016.07在中央党校县委书记研修班学习)201612月后,任韶关市委常委、南雄市委书记;20172月后,任韶关市委常委、南雄市委书记,芙蓉新区管委会主任、党组书记;20173月后,任韶关市委常委,芙蓉新区管委会主任、党组书记;20175月后,任省纪委常委,韶关市委常委,芙蓉新区管委会主任、党组书记;20176月后,任省纪委常委、秘书长;20211月后,任汕头市委副书记,副市长、代理市长、市政府党组书记,同月,当选汕头市市长。

十一届市委委员。

来源:汕头市政府办公室



 
Copyright by The People's Government Of Shantou City. All Rights Reserved.
  Contact Us
-